/ Barnabass Neogradi-Kišs / Foto stāsts

Dubultās saites

Kādas dubultās? Kādas saites? Mēs redzam vienu attēlu ar divām acīm. Pusi es redzu ar savām divām acīm. Mēs savienojam realitāti ar savu iztēli. Ko mēs neredzam, to iedomājamies; to, ko mēs redzam, mēs nesam tālāk. Šādā veidā drive-in kinoteātri kļūs par seksu ceļmalā, smilšu kaste pārvērtīsies par kaķu sūdiem (ar visu aromātu), no arbūza jūs saņemsiet smadzeņu operāciju, nokaltis valrieksts pārveidosies par nefunkcionējošām smadzenēm.

Es braucu metro, skatos ārpus savas galvas, pagriežot to šurpu turpu, arī savas acis, ieraugu glītu sievieti. Es skatos viņas acīs, un viņa atskatās uz mani tā, kā vēl nekad neesmu pieredzējis. Viņa nolaiž acis, tad turpina atskatīties uz mani, viņa acīmredzami ir apmulsusi, es to nesaprotu. Es redzu, ka daudzi cilvēki skatās uz mani no viņas kreisās puses, bet neviens viņai nepievērš uzmanību. Skatoties viņas acīs, lēnām saprotu, ka redzu tikai viņas labo aci, reizēm lūpu kaktiņu. Viņas acs mani aizkustina. Es sāku skenēt viņas seju, virzoties no kreisās uz labo. Viņas piere, acs, mute, žokļa līnija, zods, lūpas, nāsis, pieres vidus, otra žokļa kaula puse, otra acs, priekšpuse -… nē, nē, nav pieres, kaut kāds izvirzījums uz pieres. Es ātri novērsu acis. Es krītu, sāku justies sūdīgi. Empātija? Bet šī ir mana vaina, Barni, kāpēc tu neesi iejūtīgāks? Vai tad sākumā to neredzēju?! Ko viņa tagad varētu domāt par mani, ka esmu jucis? Izkāpju pieturā. Mana sirds lēkā. Kas tas atkal ir? Varbūt mūsu acis būtu varējušas paziņot, ka, ja ne šīs stereotipiskās ekspektācijas sabiedrībā, tad fiziska sagrozīšana nozīmē, ka jūs kļūsiet par izstumto? Kad es skatījos viņas acīs, es tikai lasīju viņas zīmes, viņa lasīja manējās, es skatījos uz viņu kā uz vienotu kopumu. Tiklīdz es atklāju viņas kopumu, man bija jāsaprot, ka tas nav tāds pats kā mana iztēle. Ko cilvēks dara šajā gadījumā? Viņš pielāgojas videi. Problēma ir, kā jūs uz kādu paskatieties. Fiziski mēs esam vien virkne objektu, ķermeņu, mēs kategorizējam visu, ko redzam, ar savām domām, jūtām un sabiedrības cerībām. Pļaukas turpina nākt.

Vai tas, ko mēs redzam, ir svarīgāks? Vai arī tas, ko mēs tam pievienojam? Abi ir vienlīdz svarīgi, un es saprotu, ka tāpat kā tīklam, arī starp realitāti un mūsu iztēli ir cieša saikne. Tie turpina iet uz priekšu un atpakaļ, realitāte sūta impulsus mūsu iztēlei, un mūsu iztēle tos sūta realitātei.

Barnabass Neogradi-Kišs (1989) dzīvo Budapeštā, Ungārijā. Viņš ir beidzis fotogrāfiju Kaposvāras universitātē (BA, 2015) un Moholy-Nagy mākslas un dizaina universitātē Budapeštā (MA, 2017). Šogad ar šo sēriju ieguva prestižo Roberta Kapas balvu.